Pralnice rodzaje

Pralnice są  urządzeniami, które wykorzystywane są w procesie prania na mokro, czyli zawsze wtedy, kiedy potrzebna jest woda oraz środek piorący.

Pralnicą do prania wodnego jest zwykła pralka automatyczna jaka stoi w prawie każdym domu, nawet jej konstrukcja z grubsza rzecz biorąc jest bardzo podobna jak w profesjonalnych pralnicach, tylko skala i stopnień skomplikowania jest większy. Pralnicą do prania wodnego jest też wielka, naszpikowana elektroniką  pralnica przemysłowa  obsługująca na przykład duży  hotel.

Najbardziej popularną pralnicą przemysłową jest pralnica bębnowa. Koniecznie sprawdź również pralnice Sovrana.

Budowa pralnicy bębnowej w dużym uproszczeniu wygląda następująco:

Najistotniejszym elementem tego rodzaju pralnic, jest oczywiście bęben. Bębny  w tego typu pralnicach wykonane są z wysokiej jakości, perforowanej, stali nierdzewnej. We wnętrzu niektórych modeli pralnic przemysłowych ( zwłaszcza tych o dużej ładowności) znajdują się specjalne przegrody, których pierwszym zadaniem jest pomoc w przemieszczaniu się bielizny lub odzieży podczas pracy, tak aby środek czyszczący i woda mogły dotrzeć wszędzie, do każdej miejsca, a drugim zapobieganie skręcaniu i zwijaniu bielizny.

Bęben zawieszony jest na specjalnej łożyskowanej osi, co  wpływa na lesze ruchy bębna i jego rewers, a podczas pracy bęben musi wykonać bardzo wiele ruchów w obu kierunkach. Równie istotnym elementem konstrukcji pralnicy bębnowej jest programator. Jest on zazwyczaj umieszczony na metalowej obudowie pralnicy i to on poprzez elektronikę decyduje o ilości wody, detergentu i ich temperaturze, on dobiera obroty bębna, ich ilość i częstotliwość do danego rodzaju tkaniny.

Największą i najnowocześniejszą pralnicą przemysłową jest pralnica tunelowa. Jest to maszyna, która łączy w sobie wszystkie etapy prania na mokro. Cały proces prania w tunelu pralniczym jest całkowicie zautomatyzowany i dzieje się bez udziału człowieka . Aktywność obsługi ogranicza się jedynie do załadunku i wyładunku, a konkretnie do do nadzoru tych czynności, bo zazwyczaj odbywa się on za pomocą transporterów. Tunel pralniczy składa się z komór, które są ze sobą zespolone i przez które przesuwa się prany asortyment podczas procesu prania. Każda z tych komór ma swoje przeznaczenie – pierwsza to komora wstępna, gdzie odbywa się pranie zasadnicze, następnie komora neutralizacji, odwadniania pod specjalną prasą i suszenie. Wszystkie tunele pralnicze są sterowane elektronicznie za pomocą specjalnego programatora. Nowatorskie rozwiązania pozwalają na zarządzanie informacjami i zmianę programu prania  praktycznie na każdym etapie pracy tunelu. Tunele to pralnice przemysłowe do prania w na prawdę bardzo dużej skali,  dlatego zazwyczaj znajdują się an wyposażeniu bardzo dużych pralni, które obsługują tak zwanych dużych klientów jak na przykład szpitale, hotele, wojsko itp.

Zobacz również